Indie i Korea Północna przeprowadziły w miniony weekend testy pocisków balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych. Chociaż to indyjski test zakończył się sukcesem. duże większe reperkusje wywołała nieudana próba północnokoreańska.

Pierwszy indyjski atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi Arihant przeprowadził udane odpalenie pocisku średniego zasięgu B-05. Przy okazji jednostka przeprowadziła finalne próby zanurzania oraz układu napędowego. Powodzenie testów B-05 oznacza, że Indie są już o krok od skompletowania swojej własnej atomowej triady. Arihant będzie przenosił dwanascie pocisków, z których każdy będzie wyposażony w pojedynczą głowicę jądrową.

Korea Północna już od pewnego czasu usiłuje opracować rakiety balistyczne odpalane z pokładu okrętów podwodnych. Udane lądowe testy pocisków miały się odbyć rok temu. Przeprowadzony w sobotę test na pokładzie okrętu podwodnego zakończył się jednak niepowodzeniem. Według agencji Yonhap rakieta mogła nawet nieopuścić wyrzutni. Dużym zaniepokojeniem na poczynania Pjongjangu zaregowały Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone, które zapowiedziały na czwartek spotkanie w tej sprawie.

(ibtimes.com, naval-technology.com, fot. Chanakyathegreat na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Chanakyathegreat na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0