Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony poinformował, że Wojska Kosmiczne Rosji przeprowadziły test międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego (ICBM) RS-12M1 Topol-M (w kodzie NATO: SS-27 Sickle B). Pocisk wystartował dzisiaj o godzinie 21:30 czasu moskiewskiego z poligonu wojskowego Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Próba zakończyła się pełnym sukcesem. Głowica trafiła w wyznaczony cel zlokalizowany na poligonie Bałchasz w Kazachstanie, mieszcząc się w ustalonych ramach czasowych.

Przeprowadzone testy są efektem ogłoszonych w 2012 roku planów unowocześnienia Wojsk Rakietowych Specjalnego Przeznaczenia. Według dostępnych źródeł w skład tego rodzaju sił zbrojnych wchodzi obecnie co najmniej:
– pięćdziesiąt osiem pocisków rakietowych o charakterze stacjonarnym R-36M2,
– sto sześćdziesiąt RT-2PM Topol umieszczonych na mobilnej, drogowej platformie samochodowej,
– pięćdziesiąt stacjonarnych RS-12M2 Topol-M,
– osiemnaście mobilnych RS-12M1 Topol-M,
– osiemnaście systemów RS-24 Jars, będących w służbie od 2010 roku.

Ponadto w 2014 roku planuje się przyjęcie do służby międzykontynentalnych pocisków rakietowych Rubież. Jednak zanim do tego dojdzie, wymagane jest przeprowadzenie jeszcze co najmniej jednego testu. W przypadku jego powodzenia pierwsze egzemplarze trafia na wyposażenie pierwszego pułku Wojsk Rakietowych Specjalnego Przeznaczenia.

(ria.ru)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported