Do sądu w Waszyngtonie wpłynął pozew od działającej w imieniu czternastu kongijskich rodzin grupy International Rights Advocates, która oskarża największe amerykańskie firmy IT o korzystanie z kobaltu wydobywanego przez nieletnich górników w Demokratycznej Republice Konga. Według wnioskodawców Microsoft, Apple, Tesla, Google i Dell używali do produkcji swoich urządzeń minerałów zakupionych od kopalń, w których w wyniku ciężkiej pracy w skandalicznych warunkach zmarło czternaścioro dzieci.

Zgodnie z treścią pozwu amerykańskie firmy miały świadomie i dobrowolnie korzystać z dostaw przedsiębiorstw górniczych zatrudniających dzieci. Według kongijskich rodzin część zmarłych pracowała w kopalni należącej do brytyjskiego przedsiębiorstwa Glencore, które sprzedawało wydobyty kobalt mającej siedzibę w Brukseli Umicore, skąd gotowy do użycia w bateriach materiał trafiał do technologicznych gigantów. Inni nieletni mieli pracować jako górnicy w kopalniach chińskiego Zhejiang Huayou Cobalt.

Oskarżyciele opisują skandaliczne warunki, w jakich pracowały dzieci: w ciasnych i ciemnych tunelach, posługując się prostymi narzędziami, otrzymując dziennie równowartość dwóch dolarów. Śmierć młodych górników nastąpiła bezpośrednio w wyniku nieprzestrzegania jakichkolwiek norm bezpieczeństwa. Kilkoro zostało zabitych w wyniku zawalenia się podziemnych tuneli, a inni odnieśli trwałe obrażenia.

Głównym elementem oskarżenia jest stwierdzenie, iż przedstawiciele firm IT wiedzieli, że kupując kobalt po atrakcyjnej cenie, korzystają z usług firm wykorzystujących pracę nieletnich. Odbiorcy, według International Rights Advocates, mogli wybrać dostawców posługujących się etycznymi metodami pozyskiwania minerałów, jednak kierowani chęcią maksymalnego ograniczenia kosztów, wybrali kopalnie stosujące nielegalne praktyki.

Przedstawiciele Glencore’a, Della i Apple’a stanowczo odrzucili oskarżenia o korzystanie z pracy dzieci. Microsoft zapowiedział zbadanie doniesień i wyciągnięcie konsekwencji wobec partnerów, jeśli zarzuty się potwierdzą. Zhejiang Huayou Cobalt, Tesla i Google nie skomentowali pozwu.

Zobacz też: Burkina Faso: 37 ofiar ataku na konwój kanadyjskiej firmy górniczej

(theguardian.com)

Julien Harneis, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic