W środę 7 września, podczas 29. szczytu ASEAN, premier Singapuru Lee Hsien Loong nawoływał państwa członkowskie do intensyfikacji działań na rzecz walki z terroryzmem, rozwoju handlu i wzmacniania pracy w ramach wspólnoty.

− W związku z rosnącym zagrożeniem separatystycznych ugrupowań niezbędna jest współpraca i nowe metody udaremniania ataków − powiedział Lee. Współpraca powinna opierać się na wymianie nowych informacji na temat grup ekstremistów, sposobów walki, analizie zagrożeń, a przede wszystkim podjęcia skoordynowanych działań przeciwko terrorystom.

Premier Singapuru wezwał również państwa ASEAN do jedności w kwestii Morza Południowochińskiego, które obecnie stanowi barometr wiarygodności wspólnoty. Ponadto wymógł potwierdzenia od krajów członkowskich zobowiązania do przestrzegania zasady swobody żeglugi, działań na rzecz spokoju i stabilności w regionie oraz pokojowego rozwiązywania sporów. Podkreślił także istotę numerów alarmowych w przypadku potencjalnych starć na akwenach morskich, które mogą udaremnić konflikt na większą skalę.

Zobacz też: Państwa ASEAN walczą z terroryzmem

(straitstimes.com; fot. Presidential Communications Operations Office)