Przy okazji wizyty syryjskiego prezydenta Baszszara al-Asada w rosyjskiej bazie wojskowej Humajmim pod koniec ubiegłego miesiąca ujawniono, że Rosjanie przysłali do tego kraju wóz wsparcia ogniowego BMPT-72 zwany również Tierminator 2. Pojazd zostanie wszechstronnie przetestowany w warunkach bojowych (zobacz też: Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania ponownie w Syrii).

Nie ujawniono roli, którą będzie odgrywał. Możliwe jest jego wykorzystanie do bezpośredniej obrony rosyjskiej bazy lub włącznie go do walk w terenie zurbanizowanym. Pojazd został zaprojektowany dokładnie w tym drugim celu: aby wspierać oddziały pancerne w terenie zurbanizowanym.

Idea powstania BMPT narodziła się w wyniku negatywnych doświadczeń z użyciem czołgów w Groznym w czasie pierwszej wojny czeczeńskiej. Wtedy do tego celu zaadaptowano zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4, ale podjęto również decyzję o zaprojektowaniu wyspecjalizowanego pojazdu.

Pod koniec ubiegłego wieku opracowano Tierminatora 1, ale nie spełnił on wymagań dowództwa i nie wszedł do produkcji. Do jego wad należała zbyt liczna, pięcioosobowa załoga, nieosłonięte wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Ataka, niedostatecznie nowoczesny system kierowania ogniem, a przede wszystkim użyte podwozie pochodzące z czołgu T-90 było zbyt drogie. Uzbrojenie stanowiły dwie armaty automatyczne Tułamaszzawod 2A42 kalibru 30 milimetrów, granatnik AGS-17, karabin maszynowy PKTM kalibru 7,62 milimetra i cztery wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Ataka.

W BMPT-72 wyeliminowano większość wspomnianych wad. Wyrzutnie Ataka otrzymały opancerzone osłony, a załoga – nowoczesny system kierowania ogniem. Załogę zredukowano z pięciu do trzech osób, ale odbyło się to kosztem usunięcia granatnika AGS-17. Przede wszystkim jednak podstawę nowego pojazdu stanowi podwozie czołgu T-72. W ten sposób otrzymano pojazd łatwiejszy w obsłudze i tańszy, ale o mniejszej sile ognia. Wszystko wskazuje na to, że po pozytywnym przejściu prób wóz zostanie skierowany do produkcji seryjnej i wejdzie do uzbrojenia rozwijanych dywizji pancernych.

Zobacz też: System przeciwlotniczy 9K331M Tor-M2U już w służbie liniowej

(janes.com, rbth.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International