Siedem kolejnych przedsiębiorstw dołączyło do sojuszu przemysłowego Team Tempest, którego zadaniem jest zaprojektowanie i budowa myśliwca nowej generacji. Do grupy przemysłowej dołączyły GEUK, GKN, Collins Aerospace, Martin Baker, QinetiQ, Bombardier i Thales UK. Ponadto do sojuszu należy kilka brytyjskich uczelni wyższych oraz wiele małych i średnich przedsiębiorstw.

Tempest ma początkowo uzupełnić, a w dalszej przyszłości zastąpić samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon w brytyjskich siłach powietrznych. Przedsiębiorstwa zaangażowane w ten projekt mają za zadanie opracować nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne, które zapewnią myśliwcowi co najmniej równorzędną, a najlepiej lepszą, pozycję pośród myśliwców nowej generacji opracowywanych w innych państwach.

Team Tempest powstał w 2018 roku, a jego prace nadzoruje i koordynuje brytyjskie ministerstwo obrony.

– Cały czas szukamy możliwości poszerzenia projektu Team Tempest o kolejne przedsiębiorstwa tak, aby wykorzystać w nim najlepsze brytyjskie możliwości i doświadczenia z dziedziny obronności i spoza niej – powiedział w czasie wirtualnych targów 2020 Farnborough International Airshow (FIA Connect) brytyjski minister obrony Ben Wallace. – Zaangażowanie najlepszych firm z całego kraju pokazuje, że Tempest jest prawdziwym ogólnonarodowym przedsięwzięciem i spełnia obietnice nowego podejścia do projektowania samolotu: efektywniejszego i szybszego.

W program Tempest jest zaangażowanych 1800 inżynierów i programistów, a w ciągu kilku miesięcy liczba ta wzrośnie do 2500. Jądro programu stanową BAE Systems, Leonardo UK, MBDA UK i Rolls-Royce. Razem sojusz przemysłowy opracuje ponad sześćdziesiąt demonstratorów technologii i prototypów. Według zapewnień wszystkich zaangażowanych nowe rozwiązania i własność intelektualna mają być tworzone znacznie taniej i z wykorzystaniem połowy czasu potrzebnego na podobne czynności przy wcześniejszych projektach tego typu.

Zobacz też: Włosi ponownie na Islandii

(monch.com)

Crown Copyright