Stale rosnące koszty jednostkowe myśliwca F-35 Lightning II skłoniły Pentagon i uczestniczące w projekcie koncerny do obniżenia ceny samolotu. Celem programu jest również zwiększenie liczby potencjalnych nabywców.

Podczas konferencji prasowej na targach w Farnborough odpowiadający za program F-35 generał porucznik Chris Bogdan obwieścił podpisanie „planu przystępnej ceny”. Sygnatariuszami porozumienia są oprócz Pentagonu główni producenci myśliwca: Lockheed Martin, Northrop Grumman i BAE Systems. Strony zobowiązały się do wprowadzenia inicjatyw i rozwiązań pozwalających obniżyć koszty produkcji, a tym samym cenę końcową samolotu. Jakie dokładnie środki zostaną podjęte, jeszcze nie wiadomo, jednak generał Bogdan wyraził nadzieję, że do roku 2019 cena F-35 będzie zbliżona do cen innych dostępnych na rynku myśliwców. Lorraine Martin, kierująca programem F-35 w Lockheed Martin, dodała, że niższe koszty i zdecydowanie większe możliwości mają się z kolei przełożyć na wzrost liczby zamówień.

Cena jednostkowa Lightninga II rośnie w zatrważającym tempie. Według ostatnich szacunków koszt seryjnego F-35A może wynieść 125 milionów dolarów, a F-35B (wersja pionowego startu i lądowania dla US Marines) aż 157 milionów dolarów. Dla porównania: cenę rosyjskiego Su-35S szacuje się na 65 milionów dolarów. Podczas ubiegłorocznych pokazów lotniczych Avalon Airshow w Australii generał Bogdan stwierdził, że cenę seryjnego F-35A z pewnością uda się obniżyć do poziomu 80–85 milionów dolarów.

(australianaviation.com.au)