W tym tygodniu doszło do kolejnych ataków na konwoje wiozące zaopatrzenie dla wojsk NATO w Afganistanie. Zniszczone zostały cysterny z paliwem oraz pojazdy z innymi materiałami dla sił Sojuszu. W sumie uszkodzone lub zniszczone zostały dwadzieścia dwa pojazdy.

Talibowie zaatakowali zaparkowane ciężarówki w prowincji Samangan. Paliwo transportowane było z Uzbekistanu na południe w kierunku afgańskiej stolicy, Kabulu. Rzecznik Talibów Zabiullah Mujahid, w rozmowie telefonicznej z Associated Press powiedział, że bojownicy umieścili ładunki wybuchowe na cysternie z paliwem, a po jej wybuchu otworzyli ogień do pozostałych pojazdów.

To nie jedyny przypadek ataku na zaopatrzenie dostarczane dla sił koalicyjnych w Afganistanie, którego dokonano w tym tygodniu. W prowincji Wardak na wschodzie Afganistanu doszło do zniszczenia trzech innych ciężarówek NATO.

We wspomnianych zajściach zostało zabitych dwóch żołnierzy koalicji – jeden we wtorek podczas ataku Talibów na południu, a drugi w środę w zamachu na wschodzie Afganistanu.

(military.com)