Mimo iż Republika Chińska od dawna zamierza budować własne okręty podwodne, pojawiły się również plany modernizacji jednostek starszego typu, Hai Lung. W służbie pozostają dwa okręty zmodyfikowanego holenderskiego typu Zwaardvis, Hai Hu (na zdjęciu) i Hai Lung. Tajwańska marynarka wojenna zdecydowała się na ten krok po otrzymaniu informacji od holenderskiego przedsiębiorstwa RH Marine, które przeprowadziło studium wykonalności technicznej.

W celu zwiększenia zdolności bojowych i wyeliminowania niedoboru części tajwańska marynarka zaplanowała wiele ulepszeń, w tym wyposażenie okrętów w ciężkie torpedy dalekiego zasięgu produkcji amerykańskiej. W 2016 roku Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż czterdziestu sześciu torped Mark 48 Mod.6 AT. Mają być pomocne w atakowaniu celów takich jak porty kontenerowe w Szanghaju i okręty podwodne w tajnej bazie morskiej na wyspie Hajnan.

Ponadto Tajpej zdecydowało się na modernizację elektronicznych systemów walki i systemów bojowych. Za ich integrację będzie odpowiedzialny Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST), zaś RH Marine ma pełnić rolę pomocniczą i doradczą.

Początkowo tajwańska marynarka wojenna chciała poradzić sobie sama z problemem unowocześnienia okrętów typu Hai Lung. Jednak nie udało się samodzielnie podołać temu trudowi, gdyż pojawiły się problemy z integracją nowych systemów ze starszymi. W kwietniu 2017 roku Tajpej zwróciło się o pomoc do RH Marine.

Holenderskie przedsiębiorstwo przeprowadziło trwającą rok ewaluację i zdecydowało się podjąć wysiłek modernizacyjny. W tym roku NCSIST ma zawierać stosowne kontrakty i udzielać licencji. Projektowanie systemów, zakup sprzętu i ich integracja z okrętami rozpocznie się w przyszłym roku.

Okręty podwodne będą remontowane w latach 2020–2022. W wyniku unowocześnienia poholenderskie Zwaardvisy pozostaną w linii aż do lat trzydziestych. W marynarce wojennej Tajwanu służą od trzydziestu lat.

Zobacz też: Tajwan ma nowy wariant transportera CM-32

(taipeitimes.com, atimes.com)

Ministerstwo Obrony Republiki Chińskiej