Według lokalnych mediów Tajwanowi udało się wynegocjować niższa cenę za zakup dziesięciu śmigłowców MH-60R Seahawk. Ministerstwo obrony Republiki Chińskiej ma już procedować zamówienie i jeżeli wszystko pójdzie dobrze, finansowanie projektu ruszy już w przyszłym roku.

Tajwańska marynarka wojenna od lat starała się pozyskać Seahawki, które uznano za najlepszych następców starzejących się MD 500MD/ASW Defenderów. Podejmowane przez kilka lat próby kończyły się fiaskiem z powodu stawiania przez Amerykanów zaporowej ceny. Przełom nadszedł w połowie roku 2018. Po rozpoczęciu rozmów oceniano, że cena dziesięciu MH-60R wyniesie 1,23 miliarda dolarów.

Obecnie media podają cenę 907 milionach dolarów. Cena ta oprócz samych śmigłowców ma obejmować tradycyjnie pakiety szkoleniowy i logistyczny, ale także pakiet torped Mk 54 i pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire. Przewidywany harmonogram dostaw nie jest jeszcze znany.

Tak duża obniżka ceny związana jest ze wzrostem zamówień na MH-60R. W ciągu ostatniego roku najnowszą wersję Seahawka zdecydowały się kupić Indie, Grecja i Korea Południowa. Wraz z dodatkowymi zamówieniami ze strony US Navy liczba zakontraktowanych egzemplarzy do ponad pięćdziesięciu.

Zobacz też: Pierwszy NH90 dla niemieckiej marynarki wojennej

(upmedia.mg)

Lockheed Martin