Według lokalnych mediów ministerstwo obrony Republiki Chińskiej rozważa pozyskanie lądowej wersji okrętowego systemu obrony bezpośredniej Phalanx. Zapytanie w sprawie pozyskania systemów miało już zostać wysłane do Waszyngtonu, jednak finał sprawy zależy nie tylko od Stanów Zjednoczonych.

Przewidywane scenariusze inwazji na Tajwan ze strony Chińskiej Republiki Ludowej zakładają zmasowany atak z wykorzystaniem pocisków manewrujących i balistycznych. Nawet zaawansowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej rozwijany na wyspie nie będzie w stanie przechwycić wszystkich pocisków. W takiej sytuacji wojskowi zaczęli zastanawiać się nad wdrożeniem zaawansowanego systemu CRAM (zwalczanie pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych) jako najniższego piętra obrony. Zestawy przeciwlotnicze miałyby zostać rozmieszczone wokół podziemnych baz lotniczych Hualien i Taitung.

Uwagę Tajwanu zwrócił amerykański zestaw Land-Based Phalanx Weapon System (LPWS), czyli lądowa wersja Phalanxa 1B. System ten, znany początkowo jako Centurion C_RAM, został pomyślnie przetestowany w Iraku w roku 2005. Centuriony wykorzystywano do ochrony ważnych obiektów na terenie Bagdadu i okolic, wzięły także udział w działaniach wymierzonych w samozwańcze Państwo Islamskie na terenie Iraku i Syrii.

Ogółem siły zbrojne Stanów Zjednoczonych miały pozyskać co najmniej czterdzieści trzy egzemplarze. Zainteresowanie Centurionem wykazywał przez pewien czas Izrael, pomysł jednak porzucono wraz z wprowadzeniem do służby Żelaznej Kopuły.

W przypadku Tajwanu sprawa również nie jest pewna. Siły powietrzne przewidują do roku 2022 wydanie na zakup lądowych Phalanxów około 103 milionów dolarów. Wcześniej jednak ma zostać wykonana ocena, czy przewidywanych dla nowej broni zadań nie mogą wykonywać już posiadane dwulufowe działka przeciwlotnicze kalibru 35 milimetrów Oerlikon/Rheinmetall. W ostatnim czasie posiadane egzemplarze wersji GDF-001 zostały zmodernizowane do standardu GDF-006. Zakupiono do nich również nowoczesną amunicję AHEAD.

Zobacz też: Testy Pilicy w Ustce

(upmedia.mg)

U.S. Navy/ Mass Communication Specialist 1st Class James E. Foehl