Według lokalnych mediów Tajwan jest zainteresowany polską amunicją krążącą Warmate. Nie chodzi jednak o zakupy dla sił zbrojnych Republiki Chińskiej. Kilka egzemplarzy miał zakupić do testów Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST).

Tajwan poszukuje amunicji krążącej w jednym konkretnym celu: zwalczania środków desantowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Uznano, że w ramach rozwoju asymetrycznych środków walki amunicja krążąca najlepiej się nada do atakowania barek desantowych.

Efekty zainicjowanych prace pokazano w sierpniu ubiegłego roku podczas wystawy Taipei Aerospace & Defense Technology Exhibition. NCSIST przedstawił wówczas antyradarową amunicję krążącą Chien Hsiang. Drugim zaprezentowanym typem drona kamikaze był dwusilnikowy Fire Cardinal.

Zdaniem mediów oba typy nie spełniły wszystkich oczekiwań wojskowych. Uwagę zwrócono na Warmate’a ze względu na prostotę konstrukcji i łatwość obsługi. NCSIST miał ogółem kupić sześć sztuk polskiej amunicji krążącej: trzy z systemem naprowadzania wyposażonym w kamerę dzienną i trzy z układem naprowadzania pracującym w podczerwieni. Wraz z nimi miano kupić pojedyncze stanowisko kontroli.

Zobacz też: MSPO: Nowa odsłona elektromagnetycznej Lancy

(upmedia.mg)

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl