Siły powietrzne Tajwanu wprowadziły do użytku trzy śmigłowce dalekiego zasięgu z myślą o ulepszeniu zarządzania kryzysowego podczas klęsk i katastrof naturalnych.

Trzy śmigłowce pasażersko-transportowe EC225, wykonane przez firmę Eurocopter, mają wzmocnić system reagowania w razie wystąpienia poważnych klęsk żywiołowych na Tajwanie. Helikoptery, które mogą działać w każdej pogodzie będą przeznaczone do zadań ratunkowych, które pozwolą skutecznie zmniejszyć ewentualne straty, jakie mogą wystąpić w czasie klęsk żywiołowych. Być może pozwoli to zredukować liczbę ofiar tego typu katastrof, które niejednokrotnie pochłaniały wiele istnień ludzkich. W 2009 roku tajfun „Morakot” wywołał ogromne lawiny błotne, których ofiarą padło ponad 600 osób.

To nie jedyna nowinka, jaką wprowadziły władze Tajwanu w zakresie radzenia sobie z klęskami żywiołowymi. Według lokalnych mediów, w zeszłym miesiącu Tajwan po raz pierwszy zmobilizował aparaty bezpilotowe do monitoringu obszarów, które zostały nawiedzone przez tropikalną burze oraz wywołane przez nią powódź i lawiny błotne.

(defensenews.com)