W tym tygodniu rozpoczęła się realizacja programu modernizacji tajwańskich samolotów F-16A/B do wersji V. Pierwsze cztery myśliwce zostały przebazowane do zakładów remontowych w Taichung, gdzie przejdą modernizację. Tajwan jest pierwszym państwem, który zmodernizuje swoje F-16 do wersji V. Siły powietrzne tego kraju posiadają 144 myśliwce tego typu.

Minister obrony Tajwanu powiedział, że po modernizacji myśliwce będą równorzędnym przeciwnikiem dla chińskich Chengdu J-20. Modernizacja zostanie przeprowadzona przez Lockheeda i Aerospace Industrial Development Corp (AIDC). Lockheed w 2015 roku zmodyfikował już jeden tajwański samolot, ale stacjonujący na stałe w Stanach Zjednoczonych. Prace na wyspie będą prowadzone przez AIDC, a pierwsze cztery samoloty mają być zmodyfikowane do końca bieżącego roku. Firma nie chciała ujawnić dalszego harmonogramu prac.

Głównym elementem modernizacji jest zastosowanie radaru AESA APG-83 SABR. Ponadto na wyposażeniu myśliwca znajdzie się nowy system zarządzania lotem i nahełmowy wyświetlacz danych, a arsenał samolotu poszerzy się między innymi o rakiety AIM-9X. Zakłada się, że F-16V będą mogły pełnić służbę przez kolejne dwadzieścia lat.

Zobacz też: Modernizacja koreańskich F-16

(defense-aerospace.com)

Lockheed Martin