Tajwan przejawia coraz większe ambicje w przemyśle lotniczym. Miesiąc temu ogłoszono gotowość do pracowania samolotu szkolnego, teraz mówi się już o nowym myśliwca.

Prace mają zacząć się od jednostki napędowej. National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST) przygotowuje obecnie propozycję budżetu, która jeszcze w tym roku trafi do parlamentu. Jeżeli program zyska akceptację, prace nad silnikiem ruszą w 2018 roku. Prototyp samolotu powinien być gotowy w ciągu dziesięciu lat. Nie zdradzono jeszcze szczegółów czy wymagań stawianych przed myśliwcem. Można jednak spodziewać się stosunkowo prostej i taniej maszyny piątej generacji.

Tajwan już raz podjął próbę opracowania rodzimego myśliwca. Na przełomie lat 80. i 90. powstał F-CK-1 Ching-kuo (na zdjęciu), znany szerzej pod oznaczeniem IDF (Indigenous Defense Fighter). Zbudowano łącznie 130 tych samolotów, a zdobyte wówczas doświadczenia mają, mimo upływu trzech dziesięcioleci, zostać wykorzystane w pracach nad nowym myśliwcem. Dotyczy to przede wszystkim jednostki napędowej, która ma bazować na TFE1042-70.

Zobacz też: Tajwan pierwszym użytkownikiem F-16V

(focustaiwan.tw)

Toshiro Aoki, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported