Pojawia się coraz więcej informacji na temat tajwańskiego projektu rodzimego okrętu podwodnego Indigenous Defense Submarine (IDS). Przedsięwzięcie staje się międzynarodowe.

Według lokalnych mediów IDS ma bazować na europejskim projekcie. W lipcu tego roku udział w konkursie zgłosiły dwa anonimowe zespoły z Europy. Danych uczestników postępowania nie ujawniono w obawie przed odwetem ze strony Chin. Ze względu na obecną sytuację na rynku okrętów podwodnych w Europie wybór potencjalnych oferentów jest bardzo ograniczony. W grę wchodzą Saab, TKMS i Naval Group.

Natomiast zaplecze techniczne do budowy ośmiu jednostek mają pomóc stworzyć Japończycy. Zespół emerytowanych inżynierów Mitsubishi i Kawasaki odwiedził w ostatnich tygodniach po raz pierwszy Tajwan na zaproszenie korporacji stoczniowej CSBC. Ich zadaniem będzie przede wszystkim przeszkolenie stoczniowców.

Ujawniono także firmę, która będzie odpowiadać za integrację IDS z systemami amerykańskiej produkcji. Będzie nią Lockheed Martin. Pojawiają się informację, że o tę część kontraktu ubiegało się także Daewoo.

Zasadniczy projekt IDS ma być gotowy w marcu przyszłego roku. Do końca 2020 roku ma potrwać dopracowywanie projektu, przygotowywanie stoczni i gromadzenie materiałów konstrukcyjnych. Budowa prototypu ma ruszyć w roku 2021.

Zobacz też: Tajwan zmodernizuje okręty podwodne typu Hai Lung

(upmedia.mg)

Ministerstwo Obrony Republiki Chińskiej