Tajwańskie siły powietrzne poinformowały, że z powodu problemów z korozją odbiór pierwszych czterech myśliwców F-16V przesunięto na marzec 2019 roku. Pierwotnie cztery pierwsze zmodernizowane samoloty miały być dostarczone do końca tego roku. Pierwszy myśliwiec dotarł już nawet na Tajwan 19 października, ale nie został formalnie odebrany przez użytkownika. Nie ujawniono szczegółów dotyczących miejsca wystąpienia korozji ani przyczyn jej powstania.

Tajwan posiada 143 F-16A/B, które zostaną zmodernizowane do wersji V. Wykonawcą prac będzie tajwańskie państwowe przedsiębiorstwo Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) działające w imieniu koncernu Lockheed Martin, a całość będzie kosztowała 4,2 miliarda dolarów. Tajwan kupił łącznie 150 myśliwców, ale siedem zostało utraconych w wypadkach. Zgoda na modernizację do najnowszej wersji została udzielona przez Stany Zjednoczone już w 2011 roku.

Szef sztabu sił powietrznych generał Liu Jen-yuan zapewnił, że mimo wspomnianych problemów z korozją termin zakończenia modernizacji wszystkich samolotów nie uległ zmianie i prace powinny się zakończyć w 2023 roku. Niedawno tajwański minister obrony poinformował, że siły powietrzne są zainteresowane kupnem dodatkowych myśliwców F-16V. Nowe maszyny miałyby zastąpić stare F-5.

Głównym elementem modernizacji jest zastosowanie radaru AESA APG-83 SABR. Ponadto na wyposażeniu myśliwca znajdzie się nowy system zarządzania lotem i nahełmowy wyświetlacz danych, a arsenał samolotu poszerzy się między innymi o rakiety AIM-9X. Zakłada się, że F-16V będą mogły pełnić służbę przez kolejne dwadzieścia lat.

Zobacz też: F-16V proponowane Bułgarii

(taiwannews.com.tw)

Lockheed Martin