Pracownicy lokalnego muzeum w Chinach poinformowali o odnalezieniu tajnego tunelu pod granicą chińsko-rosyjską. Przejście powstało w latach trzydziestych, najprawdopodobniej z inicjatywy sowieckich tajnych służb.

O odkryciu poinformował Van Tszunzhen z lokalnego muzeum w pojapońskiej twierdzy w Dongningu. Kilka lat temu podczas wizyty w Korei Północnej spotkał tamtejszego eksperta, a ten opowiedział mu o pracach nad przejściem, w które mieli być zaangażowani Koreańczycy. Tunel jest zlokalizowany 153 kilometry na północny-zachód od Władywostoku i 55 kilometrów na zachód od Usuryjska.

Tajne przejście powstało w roku 1933, dwa lata po zajęciu Mandżurii przez Japończyków. Obiekt odgrywał istotną rolę w łączności pomiędzy chińskimi komunistami a sowieckim wywiadem wojskowym i był wykorzystywany aż do końca drugiej wojny światowej. Ciągle niejasne pozostają okoliczności powstania tunelu. Najprawdopodobniej wykopano go niejako na marginesie budowy twierdzy w Dongingu. W tamtejszym muzeum znajduje się ekspozycja upamiętniająca bitwę o górę Shenhunshan, uznawaną za ostatnią bitwę drugiej wojny światowej.

(siberiantimes.com, fot. chiński internet)