Podczas czterodniowej oficjalnej wizyty przedstawicieli tajlandzkiego Wydziału Nauki i Technologii Obrony oraz naukowców z Instytutu Technologii Obrony w koreańskich przedsiębiorstwach zbrojeniowych Tajlandczycy oficjalnie potwierdzili, że są zainteresowani zakupem koreańskich karabinów. Szczegóły ewentualnego zakupu nie są obecnie znane. Delegaci zwrócili szczególną uwagę na zakłady produkcyjne Poongsan i S&T Motiv odpowiedzialne z produkcję amunicji i uzbrojenia.

Głównym celem wizyty było zainteresowanie karabinkiem automatycznym K-2 oraz uniwersalnym karabinem maszynowym K-12. Przedstawiciele z Tajlandii skupili się na procesie standaryzacji produkcji i poprawie jakości sprzętu wojskowego. Podczas wizyty w Agencji Obrony ds. Technologii i Jakości koreańscy gospodarze zapoznali gości ze standardami produkcji w rodzimy przemyśle zbrojeniowym.

Konstrukcje K-2 i K-12 produkowane są przez zakłady S&T Motiv należące do konsorcjum Daewoo. K-2 produkowany jest od 1982 roku, wykorzystuje standardowy nabój NATO 5,56 × 45mm w magazynkach zgodnych z typem STANAG. Uniwersalny karabin maszynowy K-12 jest konstrukcją znacznie młodszą, wprowadzoną do produkcji w 2012 roku. Karabin zasilany jest z taśmy rozsypnej pociskami 7,62 × 51 mm NATO.

Zobacz też: Dyskusja wokół tajlandzkich okrętów podwodnych

(defence-blog.com)

Mztourist, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International