Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamówiły sześć dwusilnikowych śmigłowców Airbus Helicopters H135 na potrzeby programu doskonalenia szkolenia pilotów wojskowych. Zostaną one użyte do wielu misji szkoleniowych, w tym początkowego szkolenia w locie. Uzupełnią flotę H225M, zwiększając do osiemnastu liczbę śmigłowców dostarczonych Tajlandii przez Airbusa.

– Jesteśmy zaszczyceni decyzją tajlandzkich sił powietrznych o powiększeniu floty o H135 – powiedział Fabrice Rochereau, dyrektor Airbus Helicopters do spraw sprzedaży w regionie Azji i Pacyfiku. – Śmigłowiec ten ma certyfikat FAA do lotów według wskazań przyrządów i jest dobrze oceniany przez klientów wojskowych na całym świecie ze względu na wszechstronność, doskonałe osiągi i niezawodność. Stąd nasza pewność, że H135 jest idealną platformą dla potrzeb szkoleniowych sił powietrznych.

Wyposażony w pakiet awioniki Helionix firmy Airbus Helicopters, H135 oferuje dobre warunki bezpieczeństwa dla szkolenia podstawowego i zaawansowanego, zapewniając łatwe i bezpieczne przejście pilota na bardziej zaawansowane śmigłowce. Ponadto śmigłowce zostaną wyposażone w dwie zewnętrzne kamery, zapewniające pilotom widoczność otoczenia na zewnątrz w zakresie 360 stopni. Śmigłowce będą też mieć systemy taktyczne i ruchomą mapę Euronav7, zwiększające świadomość sytuacyjną. Dodatkowo H135 zostaną wyposażone w systemy klimatyzacji, przyciemniane szyby i fotele pilotów z regulacją wysokości.

Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone w 2021 roku. Podpisana umowa obejmuje kompleksowe wsparcie obsługowe w ramach programu wsparcia dostępności godzinowej HCare Smart i usługi organizacji zarządzania ciągłą zdatnością do lotu. Siły powietrzne skorzystają ze wsparcia zespołu Airbus Helicopters w Tajlandii, zapewniającego dostęp do lokalnej puli części, co zredukuje do minimum czas reakcji na zapotrzebowanie po stronie użytkownika. W ramach umowy HCare Airbus Helicopters dostarczy klientowi wszystkie części potrzebne do obsługi śmigłowców.

Siły zbrojne na świecie użytkują ponad 130 śmigłowców H135 do zadań szkoleniowych. Trzytonowy H135 łącznie wylatał już ponad 320 tysięcy godzin podczas misji szkoleniowych. Nowe zamówienie zwiększa globalną flotę klientów wojskowych do jedenastu.

Zobacz też: Tajfun uszkodził kilka latających cystern

(Informacja prasowa)

Maciej Hypś, Konflikty.pl