Rzecznik Królewskiej Tajlandzkiej Marynarki Wojennej, wiceadmirał Prachachat Sirisawat, ujawnił kilka interesujących informacji na temat programu zakupu chińskich okrętów podwodnych typu S26T. Można powiedzieć, że w celu zakończenia przedłużających się negocjacji Pekin zastosował promocję.

Tajlandia podjęła na początku roku 2017 decyzję o zakupie jednego okrętu podwodnego typu S26T z opcją na dwa kolejne. Łączny koszt zakupu trzech jednostek szacowano na 36 miliardów bahtów (1,2 miliarda dolarów). Tak wysoka cena wywołała krytykę i zrodziła wątpliwości co do sensu całego programu.

Wobec przedłużającej się dyskusji Chiny przystąpiły do działania i zaoferowały sprzedaż trzech okrętów podwodnych w cenie dwóch. Ostatecznie koszt całej operacji udało się zbić do 22 miliardów bahtów (724 miliony dolarów). Kupno dwóch kolejnych jednostek uwzględniono w tegorocznym budżecie, przegłosowanym przez parlament 8 stycznia. Marynarka uzasadniała zakup kolejnych jednostek oszczędnościami w procesie wdrażania i późniejszej eksploatacji.

Admirał Sirisawat poinformował również, że trwa kompletowanie załogi pierwszego okrętu podwodnego, która jeszcze w tym roku rozpocznie szkolenie w Chinach. Wśród wymagań stawianych przed pierwszymi podwodnikami oprócz odpowiedniej kondycji psychofizycznej jest znajomość angielskiego i chińskiego.

Rzecznik marynarki wojennej nie podał liczebności załogi, ujawnił jednak, że program szkoleniowy potrwa dwa lata. Każdy okręt ma mieć dwie kompletne, wymieniające się załogi. Pierwszy S26T ma zostać dostarczony w roku 2023.

Nie jest to koniec podwodnych ambicji Tajlandii. W lipcu 2018 roku rząd zaakceptował program budowy rodzimego miniaturowego okrętu podwodnego. Marynarka wojenna chce jednostki o wyporności nawodnej rzędu 150–300 ton i zasięgu 300 mil morskich, chociaż nie podano, jakiej liczby okrętów zakup wchodzi w grę. Ten program jest dla odmiany realizowany we współpracy z podmiotami europejskimi.

Zobacz też: Okręty podwodne dla Filipin do 2027

(khaosodenglish.com)

United States Naval Institute News Blog