Airbus Helicopters poinformował o dostarczeniu czterech śmigłowców wielozadaniowych EC725 Królewskim Tajskim Siłom Powietrznym. Oznacza to wypełnienie umowy z 2012 roku. Wiropłaty trafią do bazy lotniczej Lop Buri w środkowej Tajlandii, gdzie stacjonuje na co dzień 2. Skrzydło Kong Thab Akat Thai (Królewskich Tajskich Sił Powietrznych). Tajskie EC725 będą wykonywać misje poszukiwawczo-ratownicze, ratownictwa bojowego i transportu wojskowego. Gotowość operacyjną śmigłowce mogą uzyskać jeszcze w tym miesiącu.

– Wyrażamy zadowolenie z tego, że królewskie wojska lotnicze Tajlandii zostały kolejnym operatorem naszego śmigłowca – powiedział Derek Sharples, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters w Azji Południowo-Wschodniej. Sharples dodał również, że Tajowie mogą liczyć na pełne wsparcie w procesie wdrożenia śmigłowców do służby.

Warto przypomnieć, że EC725 dobrze sprzedaje się w regionie Azji i Pacyfiku. Indonezja zamówiła sześć wiropłatów, zaś ich dostawy rozpoczęły się pod koniec 2014 roku. Malezja dysponuje flotą dwunastu maszyn. W 2014 roku Tajowie zamówili kolejne śmigłowce od Francuzów. Zgodnie z podpisaną umową do Kongthap Ruea (Królewska Marynarka Wojenna) trafią lekkie maszyny typu EC645 T2, zaś średnie EC725 Cougar zasilą Kong Thab Akat Thai. Dostawa tych ostatnich ma być zrealizowana w przyszłym roku.

(airrecognition.com; fot. Patrick Penna, materiały prasowe Eurocopter)