Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) poinformowała 26 lipca o zgodzie Departamentu Stanu na eksport sześćdziesięciu kołowych transporterów opancerzonych M1126 Stryker do Tajlandii. Maksymalna wartość kontraktu to 175 milionów dolarów (około 670 milionów złotych).

Wraz z transporterami tajlandzkie wojska lądowe otrzymają między innymi sześćdziesiąt karabinów maszynowych M2HB Browning (wersja Flex) kalibru 12,7 milimetra, 360 wyrzutni granatów dymnych M6, noktowizyjne przyrządy obserwacyjne kierowcy AN/VAS-5 DVE i systemy komunikacji wewnątrz pojazdu (interkom) AN/VIC-3. Ponadto przyszłe zakupy obejmą pakiet części zamiennych i naprawczych, narzędzia specjalne i sprzęt testowy, pakiet szkoleniowy i wsparcia. Za nadzór nad wykonaniem kontraktu będzie odpowiadać General Dynamics Land Systems.

Warto przypomnieć, że 14 maja dziennik Bangkok Post poinformował o planach zakupu przez Tajlandię trzydziestu siedmiu Strykerów i prawdopodobnym nieodpłatnym przekazaniu dalszych dwudziestu trzech. Dwa dni temu doszło do oficjalnego potwierdzenia. Zwolennikiem pozyskania amerykańskich pojazdów jest dowódca wojsk lądowych, generał Apirat Kongsompong.

Pojazdy będą pochodzić z nadwyżek US Army, ale zanim trafią do odbiorcy, będą wyremontowane. Strykery trafią na wyposażenie żołnierzy 11. Brygady Piechoty w Chachoengsao w prowincji o tej samej nazwie. Dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Oznacza to, że Bangkok będzie pierwszym zagranicznym użytkownikiem Strykerów. Do tej pory wykorzystywali je tylko żołnierze sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Na początku lipca pojawiły się doniesienia medialne, jakoby w 2015 roku Amerykanie dwukrotnie oferowali Ukrainie sprzedaż 100 transporterów piechoty M1126 w ramach procedury Foreign Military Sales. W związku z powyższym Waszyngton sfinalizowałby ponad połowę kosztów. Transakcja nie doczekała się realizacji z powodu odrzucenia jej przez Kijów.

Zobacz też: Brak chętnych na kanadyjskie Leopardy C2

(defenseworld.net)

USAF / TSGT Mike Buytas