Anglojęzyczny dziennik The Hindu, powołując się na informacje pochodzące ze źródeł dyplomatycznych, poinformował, że Tajlandia rozpoczęła negocjacje w sprawie pozyskania przeciwokrętowych naddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos. Sfinalizowanie zakupu jeszcze w tym roku jest mało prawdopodobne. Umowa ma być podpisana najwcześniej na początku roku 2020.

Bangkok od dawna był zainteresowany pozyskaniem tego uzbrojenia, ale sprawy przyspieszyły bieg po wizycie w Indiach szefa tajlandzkiej marynarki wojennej Luechaia Ruddita w grudniu ubiegłego roku. Pierwsze rozmowy miały się toczyć podczas wizyty Sunila Lanby, szefa indyjskiej marynarki wojennej, w Tajlandii. Obecnie brak jest jakichkolwiek szczegółów potencjalnego kontraktu, ale rozmowy mają być bardzo zaawansowane.

Zakup BrahMosów to nie jedyna płaszczyzna współpracy między tymi państwami. Tajlandzkie ministerstwo obrony zwróciło się do Indii w sprawie remontu morskich samolotów patrolowych Dornier Do 228. Gdy dojdzie do podpisania kontraktu, prace wykonywać będą zakłady Hindustan Aeronautics Limited, producent samolotów.

Tajlandia to tylko jedno z wielu państw zainteresowanych zakupem BrahMosów. W tym gronie znajdują się jeszcze Wietnam, Indonezja, Republika Południowej Afryki, Chile, Brazylia, Malezja, i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Do niedawna najbardziej zaawansowane rozmowy miały odbywać się z Hanoi, a obie strony były o krok od podpisania umowy. Na przeszkodzie stanęły jednak nierozwiązane kwestie prawne. Nowe Delhi miało nawet otworzyć linię kredytową w celu sfinansowania zakupów.

Zobacz też: Pakistan mógł zdobyć tajne informacje o BrahMosie

(thehindu.com)

anurag, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported