Bangkok podpisał z Airbus Helicopters kontrakt na dostawę śmigłowców. Umowa obejmuje lekkie maszyny typu EC645 T2 i średnie EC725 Cougar.

Pięć EC645 ma zasilić tajską marynarkę wojenną. Śmigłowce będą tam wykonywać głównie zadania transportowe. Zgodnie z umową dostawy rozpoczną się w roku 2016. Jest to pierwszy eksportowy sukces wojskowej wersji EC145, zaledwie dwa miesiące wcześniej zamówienie na piętnaście maszyn złożyły niemieckie siły specjalne. Nie będą to jednak pierwsze śmigłowce tej rodziny w tajskiej służbie. Pod koniec marca Airbus zawarł kontrakt na dostawę dla wojsk lądowych Tajlandii sześciu maszyn, które będą wykończone w standardzie UH-72 Lakota, używanym przez US Army.

Druga umowa opiewa na dostawę pary śmigłowców EC725 w standardzie SAR/CSAR, które mają zostać dostarczone w 2017 roku. Dołączą one da czterech podobnych maszyn zamówionych w roku 2012. Nie będzie to koniec zamówień ze strony Tajlandii. EC725 został wybrany przez tajskie lotnictwo na następcę UH-1 Huey. Łączne zapotrzebowanie jest oceniane na szesnaście śmigłowców, które otrzymały lokalne oznaczenie B.H11. Cougar zdobył już pewną popularność w Azji Południowo-Wschodniej; dwanaście maszyn w wariantach transportowym i CSAR zakupiła Malezja, a sześć maszyn w wariancie SAR – Indonezja.

(airbushelicopters.com; fot. Jerome Deulin, Airbus Helicopters)