Bangkok postanowił kupić trzy pływające czołgi lekkie VN16 wyposażone w armatę kalibru 105 milimetrów, aby wzmocnić piechotę morską. Czołgi trafią na (również zbudowany w Chinach) okręt desantowy-dok typu 071E zamówiony we wrześniu 2019 roku. Za realizację kontraktu – pierwszego tego typu w historii przemysłu stoczniowego Państwa Środka – odpowiada China State Shipbuilding Corporation (CSSC).

W czerwcu pojawiła się informacja, że tajlandzkie ministerstwo obrony przeznaczyło budżet 405 milionów bahtów (48,8 miliona złotych) na trzy czołgi, które zostaną zakupione w ramach pierwszej fazy programu. Od początku przewagę miały maszyny z Państwa Środka, istniały jednak wątpliwości co do typu: w grę wchodziły VN16 lub bojowe wozy piechoty VN18. Interesowano się również południowokoreańskim transporterem KAAV-7A1 i amerykańskim AAV-7. Warto zauważyć, że te ostatnie – pod oznaczeniem AAVP7A1 – już służą w tajlandzkiej marynarce wojennej.

VN16 to eksportowa wersja czołgu lekkiego ZTD-05, zaprojektowanego i wyprodukowanego w Chinach przez Norinco specjalnie dla tamtejszej piechoty morskiej. Główne uzbrojenie VN16 składa się ze stabilizowanej armaty gwintowanej kalibru 105 milimetrów, podobnej do zamontowanej w czołgu pływającym typu 63A (ZTS63A). Może strzelać szeroką gamą amunicji, w tym pociskami podkalibrowymi stabilizowanymi brzechwowo z odrzucanym sabotem (APFSDS), odłamkowo-burzącymi głowicami kumulacyjnymi (HEAT), a także chińskimi pociskami przeciwpancernymi kalibru 105 milimetrów wywodzącymi się od rosyjskich 9M117.

Okręt desantowy-dok Changbai Shan. Jednostki typu 071 mają długość 210 metrów, szerokość 28 metrów i wyporność pełną szacowaną na 25 tysięcy ton.
(Ministerie van Defensie)

VN16 ma czteroosobową załogę: dowódcę, kierowcę, działonowego i ładowniczego. Dowódca i strzelec siedzą w lewej części wieży, ładowniczy – po prawej stronie. Pancerz kadłuba i wieży jest spawany, zapewnia ochronę przed pociskami przeciwpancernymi kalibru 25 milimetrów na łuku przednim i ochronę przed pociskami przeciwpancernymi kalibru 7,62 milimetra.

Standardowe wyposażenie VN16 obejmuje skomputeryzowany system kierowania ogniem, dalmierz laserowy i pasywny noktowizor. Czołg wyposażony jest również w system nawigacji GPS i noktowizyjny lub termowizyjny wzmacniacz obrazu. ZBD-05 jest amfibią napędzaną dwoma dużymi pędnikami strugowodnymi w tylnej części kadłuba. W wodzie może poruszać się z maksymalną prędkością 28 kilometrów na godzinę.

Zobacz też: Serbowie zaprezentowali czołg M-84AS1

(armyrecogition.com)

ifeng.com