Agencja Xinhua podała, że w ubiegły piątek Prawit Wongsuwan, wicepremier i minister obrony Tajlandii, dał zielone światło dla zakupu trzech konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 041 (Yuan w kodzie NATO), eksportowej wersji chińskich jednostek. W tajlandzkiej marynarce wojennej okręty klasyfikowane będą jako projekt S26T. Zakupione zostaną za cenę jednego miliarda dolarów (36 miliardów bahtów).

Bangkok zamierzał zakupić chińskie okręty podwodne już w ubiegłym roku, ale wówczas plany zostały wstrzymane z obawy o reakcję Stanów Zjednoczonych i braki finansowe. Okręty nie będą zamówione w ramach jednego kontraktu. Z uwagi na oszczędne gospodarowanie pieniędzmi zakup będzie rozłożony na kilka lat, zaś zakupy realizowane na raty (10 lat).

Kontrakt na dostawę pierwszego zostanie podpisany w 2017 roku. W ramach perspektywy finansowej na lata 2017-2023 do wykorzystania na ten cel będą 333 miliony dolarów. Przyszła tajska jednostka powstanie najprawdopodobniej w chińskie stocznię Wuchang w Wuhanie. Chińczycy będą odpowiedzialni za przeprowadzenie prób stoczniowych i morskich. Dostawa zostanie zrealizowana za około sześć lub siedem lat.

(navyrecognition.com, bangkokpost.com; fot. Navy Office of Legislative Affairs, domena publiczna)

United States Naval Institute News Blog