Turkish Aerospace Industries (TAI) poinformowało o tym, że w okresie od 22 sierpnia do 4 września 2015 roku miłośnicy lotnictwa w Polsce będą mogli podziwiać turecki śmigłowiec bojowy T129 ATAK. Wiropłat miał być elementem ekspozycji tureckiego przedsiębiorstwa na XXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego już rok temu. Ostatecznie jednak nie zdołał dotrzeć do Kielc. Tym samym będzie to jego pierwsza wizyta w naszym kraju.

T129 ATAK jest jednym z kandydatów w programie „Kruk” mającym na celu zakup trzydziestu dwóch śmigłowców szturmowych i zastąpienie nimi wysłużonych Mi-24D i Mi-24W. Podczas wizyty w Polsce producent śmigłowca T129 ATAK postara się zaprezentować maszynę z jak najlepszej strony.

Pierwsza szansa już niebawem. W dniach 22–23 sierpnia 2015 roku (sobota i niedziela) w czasie pokazów lotniczych w Radomiu wiropłat wykona loty demonstracyjne dla polskiego przemysłu obronnego i miłośników lotnictwa. Swoje możliwości zaprezentuje około godziny 15.20, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Poza tym producent będzie miał swoje stoisko, na którym będzie można się dowiedzieć więcej o maszynie.

Następnie T129 ATAK zostanie zaprezentowany polskim i tureckim urzędnikom, partnerom przemysłowym i mediom. 28 sierpnia 2015 roku podczas spotkania zamkniętego dla szerszej publiczności wiropłat wykona również loty demonstracyjne na lotnisku Warszawa-Babice. Na zakończenie wizyty w Polsce śmigłowiec będzie prezentowany na wystawie statycznej na stoisku TAI podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w Kielcach w dniach 1–4 września 2015 roku.

(defencetalk.com; fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)