W oczekiwaniu na opublikowanie oficjalnych wymagań na nowy samolot szkoleniowy dla US Air Force producenci maszyn budowanych od podstaw przyjmują różne taktyki.

Wczoraj Boeing opublikował na swojej stronie internetowej film z prób kołowania swojego prototypu T-X, które odbyły się na lotnisku w St. Louis. Producent zamierza wykonać pierwszy lot jeszcze w tym roku. Od momentu prezentacji, projektowanego wspólnie z Saabem, samolotu Boeing regularnie informuje media o postępach.

Przeciwną taktykę stosuje Northrop Grumman w przypadku swojego NGC T-X (rejestracja N400NT), który stara się ujawniać jak najmniej informacji. W tym tygodniu samolot odbywał loty testowe nad pustynią Mojave o czym wiemy jedynie dzięki uważnym obserwatorom stron internetowych z pokazanym ruchem lotniczym. Do tej pory wyciekło tylko kilka nieoficjalnych zdjęć samolotu. Wydaje się, że Northrop chce utrzymać swoich konkurentów w niepewności, co do możliwości jego samolotu, a ponadto może reagować na posunięcia konkurentów i bez rozgłosu modernizować swoją maszynę dopasowując ją do wymagań programu T-X.

(combataircraft.net, fot. Boeing)

Boeing