Urałwagonzawod poinformował, że za kilka miesięcy do służby przyjmowane będą pierwsze zmodernizowane czołgi T-90M Proryw-3. Z tych deklaracji wynika, że rozwój i testy tego pojazdu pancernego odbywają się względnie szybko. Rosjanie twierdzą, że duże znaczenie miało doświadczenie bojowe wyniesione z działań w Syrii. Trwające obecnie próby państwowe mają przebiegać bez komplikacji i zgodnie z wytyczonym harmonogramem.

Planuje się, że pierwsza dostawa T-90M pozwoli na przezbrojenie jednego batalionu czołgowego. W ramach pułku czołgów w skład takiego batalionu wchodzi trzydzieści jeden pojazdów, zaś w przypadku pułku piechoty zmechanizowanej – czterdzieści czołgów. Do tej pory nie ujawniono szczegółów, w tym związków taktycznych, do których trafią unowocześnione czołgi. Państwowy program zbrojeniowy przewiduje kolejne dostawy, które będą zależne od potrzeb klienta, czyli rosyjskich sił zbrojnych.

T-90M Proryw-3 nie będzie jednak odgrywał pierwszoplanowej roli, którą zarezerwowano dla T-72B3M. Zaletą tych ostatnich ma być przede wszystkim korzystny stosunek liczby wprowadzonych modyfikacji do kosztów unowocześnienia. T-72B3M pozostaną kręgosłupem sił pancernych Kremla, będą jednak uzupełniane o egzemplarze Armaty i Prorywa-3. Do tej ostatniej wersji modernizowane będą T-90A (na zdjęciu tytułowym).

T-90M może być szansą eksportową, gdyż wiele krajów posiada w arsenałach czołgi z rodziny T-90. Szczególnego klienta upatruje się w Indiach.

W styczniu 2017 roku Uralskie Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Transportowo-Maszynowego w Niżnym Tagile zdecydowało się na ujawnienie nowej wersji czołgu T-90. O jej istnieniu poinformował ekspert wojskowy Aleksiej Chłopotow na swoim osobistym blogu Gur Khan attacks! Zdjęcie czołgu znalazło się również w kalendarzu korporacyjnym Urałwagonzawodu na rok 2017. Zmodernizowane czołgi rozpoczęły próby państwowe we wrześniu 2017 roku. Obecnie wiadomo, że trafią do rosyjskich pancerniaków już w pierwszej połowie 2018 roku.

Zobacz też: Indie zwiększą siłę ognia czołgów T-90S

(tass.com)

Mike1979 Russia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported