Rosyjskie przedsiębiorstwo Urałwagonzawod z Niżnego Tagiłu poinformowało o zawarciu istotnych kontraktów na sprzedaż czołgów podstawowych T-90. W opublikowanym w tym tygodniu raporcie z 2016 roku wymieniono trzech kontrahentów.

Sześćdziesiąt cztery czołgi T-90S/SK zasilą w przyszłości wietnamskie wojska lądowe. Można to stwierdzić po zapisie, zgodnie z którym kontrahent 704 w przyjętej nomenklaturze rosyjskich oznaczeń państwowych określa państwo ze stolicą w Hanoi.

Pozostali z kolei znajdują się na Bliskim Wschodzie. Siedemdziesiąt trzy pojazdy tego typu trafią do Iraku, zaś w Egipcie (kontrahent 818) Rosjanie planują budowę hal montażowych, gdzie z podzespołów mają być składane gotowe maszyny T-90S/SK Rosyjska agencja TASS poinformowała również, że w najbliższych latach zakłady mają powstać także w Kuwejcie, gdzie będą montowane T-90MS/MSK, i w Algierii (T-90S/SK).

T-90SK to wersja dowódcza czołgu podstawowego T-90S wyposażona w dodatkowy sprzęt łączności i nawigacji. Posiada na stanie radioodbiornik R-168-100KBE Akweduk, dodatkowe anteny prętowe i anteny krótkofalarskie do zamontowania na teleskopowym maszcie, wysuwanym na 11 metrów w górę. Radiostacja zapewnia łączność z jednostkami podległymi w odległości 20-50 kilometrów, gdy pojazd jest w ruchu oraz do 350 kilometrów, gdy stoi w miejscu. T-90SK wyposażony jest także w dodatkowy agregat prądotwórczy AB-1-P/28,5-W-U o mocy jednego kilowata, czołgową aparaturę nawigacyjną TNA-4-3 i busolę artyleryjską PAB-2M. Pozostałe wyposażenie i uzbrojenie w większości jest tożsame z zastosowanym w T-90S.

Czołgi T-90 dla Egiptu, Iraku i Wietnamu | Konflikty.pl

Irackie czołgi M1 Abrams
(fot. Daneille Hendrix, US Army)

Wersja dowódcza zapewnia dowodzenie pododdziałami i kierowanie nimi, utrzymywanie kontaktu z wyższym dowództwem oraz realizację operacji jako część oddziałów i pododdziałów.

W przypadku Egiptu i Iraku wygląda to bardzo ciekawie, gdyż siły zbrojne tych państw są również użytkownikami czołgów M1A1 Abrams. Kair dysponuje ponad tysiącem wozów tego typu, zaś Bagdad nabył 146 sztuk w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Irak jest czwartym odbiorcą Abramsów na Bliskim Wschodzie (zobacz też: Irak montuje rosyjskie karabiny na Abramsach?), po Egipcie, Kuwejcie (M1A2) i Arabii Saudyjskiej (M1A2-SEP). W przypadku monarchii Saudów również mówiło się o zainteresowaniu T-90.

Zobacz też: Rosjanie ujawnili nową wersję T-90

(armyrecognition.com, defence-blog.com)

Aleksey Kitaev, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Daneille Hendrix, US Army