4. Gwardyjska Kantiemirowska Dywizja Pancerna odebrała dziesięć kolejnych zmodernizowanych czołgów podstawowych T-80BWM. Oficjalne przekazanie nastąpiło 2 sierpnia 2020 roku na poligonie Ałabino pod Kubinką.

Pierwsze ćwiczenia, w tym strzelania, odbędą się w przyszłym tygodniu. Czołgiści są przygotowani, ponieważ już wcześniej przeszkoleni na T-80BWM z poprzednio otrzymanej partii. Modernizacja czołgów odbywa się w zakładach zbrojeniowych OmskTransMasz z Omska we wschodniej Syberii.

Historia modernizacji i dostaw czołgów tego typu nie jest długa. 24 sierpnia 2017 roku Urałwagonzawod podpisał umowę z rosyjskim ministerstwem obrony, na której podstawie do wojsk pancernych miały trafić sześćdziesiąt dwa czołgi. Zakładano, że w latach 2018–2019 roku do służby trafi trzydzieści jeden sztuk. Zgodnie z późniejszymi komunikatami rosyjskim pancerniakom przekazano więcej niż sześćdziesiąt dwa czołgi.

Do czerwca 2019 roku do 38. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej dostarczono czterdzieści czołgów. Dostawy T-80BWM dla batalionu czołgów 200. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych z Pieczengi (brygada wchodzi w skład Floty Północnej) zakończono w listopadzie. Wówczas do jednostki dotarła ostatnia partia dwudziestu sześciu zmodernizowanych wozów

Szacuje się, że modernizacja do standardu T-80BWM objęła co najmniej osiemdziesiąt dwa czołgi tylko dla obu brygad arktycznych. W ostatnich dniach dostarczono kolejne dziesięć 4. Gwardyjskiej Kantiemirowskiej Dywizji Pancernej, która na początku tego roku odebrała już dwadzieścia pojazdów pancernych tego typu. Dywizja wchodzi w skład 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Już teraz wiadomo, że unowocześnionych do standardu T-80BWM będzie nawet 400 pojazdów. Tak wynika z planów Kremla, który twierdzi, że dysponuje również właściwym zabezpieczeniem finansowym. Rosja posiada 600 czołgów podstawowych T-80BW/T-80U w służbie liniowej i niemal 3000 pozostających w magazynach. Część z nich już zmodernizowano na podstawie kontraktu z sierpnia 2017 roku.

Zobacz też: Hyundai oferuje Norwegii licencję na produkcję Czarnych Panter

(armyrecognition.com)

mil.ru