Pancerniacy 38. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej przeprowadzili pierwsze ćwiczenia obejmujące współdziałanie na polu bitwy czołgów podstawowych T-80BWM z bezzałogowymi statkami latającymi Orłan-10. Ćwiczenia wojskowe odbywały się na poligonie w obwodzie amurskim. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że UAV-y wykorzystywano podczas wszystkich głównych etapów manewrów.

Ćwiczenia zakładały manewrowanie dużymi pododdziałami czołgów i jednostkami strzelców zmotoryzowanych. W ciągu kilku dni grupa uderzeniowa wmanewrowała siły przeciwnika w przygotowaną „kieszeń ogniową”. W tym celu korzystano z dokładnych danych rozpoznawczych otrzymywanych w czasie rzeczywistym.

Czołgiści wraz z wspierającymi siłami pokonały wroga ostatniego dnia ćwiczeń, wcześniej metodycznie zamykając go w okrążeniu. Następnie wstrzeliwano się w cele, wykorzystując dane od bezzałogowców. Niektóre jednostki przeciwnika zostały zatrzymane przez wcześniej założone pola minowe.

Według informacji rosyjskiego ministerstwa obrony dowódcy oddziałów bardzo pozytywnie ocenili współdziałanie dronów z czołgami. Nowa taktyka będzie analizowana, aby w przyszłości ją udoskonalić i po raz kolejny przetestować podczas manewrów. W ćwiczeniach uczestniczyło około czterdziestu czołgów i pojazdów opancerzonych oraz ponad 300 żołnierzy.

38. Samodzielna Gwardyjska Brygada Zmechanizowana stacjonuje w Jekaterynosławce w obwodzie amurskim, sto kilometrów od Błagowieszczeńska, który oddzielony jest od chińskiego miasta Heihe jedynie rzeką Amur.

Zobacz też: T-80BWM mogą strzelać pociskami ze zubożonym uranem

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International