Rosyjski przemysł obronny dostarczy do jednostek wojskowych Wschodniego Okręgu Wojskowego ponad siedemdziesiąt czołgów T-72B3. Celem dostawy nowych maszyn będzie wymiana przestarzałych czołgów T-72B1. Do podobnej operacji doszło w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Maszyny systematycznie trafiają do 20. Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej rosyjskich wojsk lądowych w Niżnym Nowogrodzie. Ogółem do jednostki wojskowej trafi 150 wozów pancernych tego typu.

T-72B3 stanowi modernizację czołgu T-72B(M), która sprowadza się do kapitalnego remontu maszyny i wyposażenia w termowizyjny system kierowania ogniem Sosna-U (taki sam celownik zamontowano w T-90MS). Czołg wyposażono również w cyfrowy (zamiast analogowego) komputer balistyczny, który umożliwia zmniejszenie czasu wykonywania potrzebnych obliczeń, co przekłada się na szybkostrzelność i celność armaty kalibru 125 milimetrów. Jeśli mowa o armacie, to zmianie uległy stabilizator i automat ładowania. Ponadto zmodernizowano system łączności oraz system obrony przeciw broni atomowej, biologicznej i chemicznej (ABC), a także wymieniono miernik siły wiatru i gąsienice.

(armyrecognition.com; na zdjęciu T-72B3 podczas czołgowego biathlonu, fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported