Agencja informacyjna Biełta poinformowała, że do 969. Bazy Rezerw Czołgów białoruskich wojsk lądowych trafiła pierwsza transza zmodernizowanych czołgów T-72B3. W uroczystości przekazania, która odbyła się 2 czerwca, wzięli udział białoruski minister obrony, generał broni Andrej Raukou, przedstawiciele ministerstwa obrony i jednostek wojskowych oraz delegacja wysłana przez rosyjską firmę Urałwagonzawod.

– Oprócz zakupu sprzętu z Rosji, jego naprawy i modernizacji z naszym wschodnim sąsiadem łączy nas wojskowa oraz techniczną współpraca. Rosyjskie firmy naprawiają i ulepszają nasz sprzęt po cenach krajowych zgodnie z umową o współpracy wojskowej i technicznej – powiedział Raukou.

Dostarczone czołgi od razu otrzymały pierwsze zadanie. Staną się uczestnikami biathlonu czołgowego, który odbędzie się na poligonie Ałabino w dniach 30 lipca – 13 sierpnia. Białoruskie załogi rywalizować będą pancerniakami z Chińskiej Republiki Ludowej, Indii, Rosji i Serbii. Przed oficjalną rywalizacją czołgiści będą trenować na poligonie Domanowo (zobacz też: Białoruska modyfikacja T-72).

Szczegóły modernizacji

Prace realizowali Rosjanie, ale uczestniczyły w nich też firmy białoruskie. Ulepszenie czołgów T-72B3 sprowadziło się do kapitalnego remontu i wyposażenia w wielokanałowy celownik działonowego Sosna-U (taki sam zamontowano w T-90MS), dostarczony przez białoruską firmę Peleng, oraz system kierowania ogniem 1A40-4. Dowódca czołgu od tej pory dysponuje niezależnym celownikiem panoramicznym.

Czołg wyposażono również w cyfrowy (zamiast analogowego) komputer balistyczny, który ma skrócić czas potrzebny do wykonywania obliczeń. Komputer ma wbudowany zestaw czujników meteorologicznych. Uproszczenie obliczeń z kolei ma przełożyć się na szybkostrzelność i celność armaty 2A46M5 kalibru 125 milimetrów. Ma on zapewnić precyzyjne trafienia celów położonych w odległości około 5 kilometrów od czołgu stojącego lub będącego w ruchu. Co więcej, lufa armatnia charakteryzuje się zwiększoną trwałością.

Ponadto zmodernizowano system łączności poprzez instalację radiostacji UKF R-168-25U-2 Akweduk, a także wymieniono miernik siły wiatru i gąsienice. Zmodernizowany czołg dysponuje nowym silnikiem W-92S2F o mocy 1130 koni mechanicznych. Zastosowano automatyczną skrzynię biegów, co poprawić działanie układu napędowego i mobilność pojazdu pancernego. Wzmocniono również wzmocnionym pancerzem, w szczególności zamontowano dodatkowe fartuchy boczne, zastosowano modułowe płyty pancerza o dodano pancerz klatkowy z tyłu kadłuba i wieży (zobacz też: Rosjanie ujawnili nową wersję T-72B3).

Przekazaniu pierwszej partii zmodernizowanych czołgów T-72B3 białoruskie ministerstwo obrony i Urałwagonzawod podpisały kontrakt na modernizację do tego samego wariantu następnej transzy T-72B. Kontrakt jest częścią programu modernizacji wyposażenia białoruskich sił zbrojnych na lata 2016-2020 i w tym czasie ma być zrealizowany. Na jego mocy Białorusini otrzymają również wyposażenie serwisowe i części zamienne.

Zobacz też: Excalibur Army ma pakiet modernizacyjny dla T-72

(eng.belta.by)

Vitaly Kuzmin, CC BY-SA