Na wojskowych forach internetowych pojawiły się zdjęcia satelitarne poligonu Yuma Proving Grounds w Arizonie, na których widać sowieckiej proweniencji czołgi podstawowe rodziny T-72. Wśród nich stoi również jeden T-80UD i jeden T-84. Waszyngton pozyskał cztery czołgi tego typu z Ukrainy w 2003 roku. Dostarczono je do ośrodka testowego US Army, Aberdeen Test Center w stanie Maryland, w grudniu 2003 i styczniu 2004 roku.

Ponadto w marcu 2018 roku Oboronno-promyszlennyj kurjer poinformował, że charkowska Fabryka imienia Małyszewa jest w trakcie budowy Opłota dla Stanów Zjednoczonych. Egzemplarz tego czołgu miałby pozwolić amerykańskim inżynierom zbadać ukraińską technikę wojskową.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie Ukraińcy przekazali T-84 do dyspozycji amerykańskich wojsk lądowych, ale opublikowane zdjęcia potwierdzają fakt zrealizowania dostawy. Jest ona elementem współpracy wojskowo-technicznej pomiędzy oboma krajami.

T-80UD (Obiekt 478B) to ukraiński wariant sowieckiego czołgu podstawowego T-80U, który wyposażono w silnik wysokoprężny (zamiast turbiny gazowej) o mocy 1200 koni mechanicznych i pancerz reaktywny Nóż. W Fabryce imienia Małyszewa w Charkowie w latach 1987–1999 wyprodukowano około 500 czołgów T-80UD. Pakistan – chcąc dysponować przeciwwagą dla rosyjskich T-90, które są na uzbrojeniu indyjskich wojsk pancernych, kupił prawie 320 ukraińskich T-80UD. Kontrakt podpisano w 1997 roku i realizowano z problemami do 2002 roku.

Wypełnienie umowy spotkało się z pewnymi problemami dotyczącymi braku komponentów produkowanych w Rosji. Wobec groźby anulowania kontraktu Kijów zapożyczył część podzespołów od T-84, w tym spawane wieże, i wypełnił zobowiązanie.

Zobacz też: Brazylia: Opublikowano wymagania dla nowych czołgów

(journalposts.com, defence-blog.com)

Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0