Według agencji Reutera Kongres Stanów Zjednoczonych został już poinformowany o planach sprzedaży Tajwanowi broni o łącznej wartości ponad 2 miliardów dolarów. Z racji dużego napięcia w relacjach między Waszyngtonem i Pekinem wniosek ma bardzo duże szanse powodzenia.

Znajdujący się pod stałą presją ze strony Chin Tajwan od lat zabiegał o zwiększenie dostaw uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych – w ostatnich prawie dwudziestu latach jedynego dostępnego źródła. Szczególnie duże pożądanie tajwańskich wojskowych budzą czołgi podstawowe M1 Abrams i dodatkowe myśliwce F-16V. Waszyngton przez lata był jednak bardzo wstrzemięźliwy, nie chcąc zadrażniać stosunków z Pekinem. Sytuacja uległa zmianie już pod koniec prezydentury Baracka Obamy, ale dopiero administracja Donalda Trumpa zdecydowała się udzielić poważniejszego wsparcia Republice Chińskiej.

Według trzech niezależnych źródeł, na które powołuje się Reuter, Tajwan ma otrzymać 108 czołgów podstawowych M1A2 z mniej więcej 2 miliardy dolarów. Jest to bardziej rozsądna cena niż pojawiająca się wcześniej w tajwańskich mediach kwota 10,5 miliarda dolarów. Amerykańskie wsparcie ma również objąć program modernizacji tajwańskich M60.

Kolejnym potwierdzeniem dla doniesień o sprzedaży czołgów są słowa Phebe Novakovic, dyrektor generalnej General Dynamics. W kwietniu tego roku podczas spotkania z inwestorami stwierdziła ona, że „do końca roku zakłady opuszczać będzie trzydzieści czołgów miesięcznie”, częściowo dzięki zamówieniom zagranicznym.

Dostawy sprzętu mają objąć także broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą. Amerykańska administracja ma zamierzać sprzedać Tajwanowi 409 pocisków Javelin za 129 milionów dolarów i 1204 pociski TOW za 299 milionów dolarów. W przypadku broni przeciwlotniczej ma chodzić o 250 pocisków Stinger wycenionych we wniosku na 223 miliony dolarów.

Brakuje informacji o dodatkowych myśliwcach F-16V. Jeżeli Waszyngton zaakceptuje taką transakcję, może ona zostać zgłoszona osobno.

Zobacz też: Tajwan zwiększa wydatki na obronę

(reuters.com)

7th Army Joint Multinational Training Command