Szwecja nie ustaje w wysiłkach na rzecz podniesienia bezpieczeństwa militarnego państwa. Po ponownym obsadzeniu jednostkami wojskowymi wysp bałtyckich i odtworzeniu tamże bazy okrętów podwodnych przyszedł czas na kolejne posunięcia zwiększające bezpieczeństwo od strony morza.

Szwedzka Administracja Materiałów Obronnych poinformowała, że marynarka wojenna tego państwa przywróci do uzbrojenia okrętów wojennych wyrzutnie granatów do zwalczania okrętów podwodnych ASW-600 Elma. System oznaczony również jako Antiubåts-granatkastarsystemen 83 został wprowadzony do uzbrojenia w latach osiemdziesiątych jako tanie uzbrojenie do zwalczania okrętów podwodnych na płytkich wodach przybrzeżnych. Jego poszczególne wersje były montowane na okrętach, ale również na pojazdach lądowych i mogły służyć do obrony portów.

Wyrzutnie granatów znajda się na pokładach niszczycieli min typu Koster. Każdy okręt zostanie uzbrojony w cztery dziewięciolufowe wyrzutnie granatów M/90E kalibru 100 milimetrów. Szwecja posiada siedem okrętów tego typu, które mają przed sobą do dwudziestu lat służby.

Zobacz też: Modernizacja szwedzkich korwet

(janes.com)

Dagjoh, Creative Commons Attribution 3.0 Unported