Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist z partii socjaldemokratycznej ogłosił, że rząd i część opozycji doszli do porozumienia w sprawie zwiększania w ciągu dwóch najbliższych lat wydatków na cele obronne o 2,7 miliarda koron (1,22 miliarda złotych) każdego roku.

Umowa została zawarta między mniejszościowym socjaldemokratycznym rządem premiera Stefana Lofvena, będącym w koalicji z zielonymi oraz częścią centrowej opozycji. Formalne głosowanie odbędzie się we wrześniu po przedstawieniu w parlamencie projektu całego budżetu na 2018 rok. Według Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Szwecja przeznacza na obronę jeden procent produktu krajowego brutto, co w 2016 roku przekładało się na 48,5 miliarda koron (21,84 miliarda złotych).

Zwiększenie wydatków na obronę jest uzasadnione zwiększoną aktywnością militarną w regionie Morza Bałtyckiego, a szczególnie agresywną polityką rosyjską. Dodatkowe pieniądze posłużą zakupom i utrzymaniu posiadanego wyposażenia, polepszeniu szkolenia i zwiększenia liczby żołnierzy w służbie. Poza zwiększeniem budżetu Szwecja podejmuje również inne wysiłki na rzecz zwiększenia potencjału obronnego. Od września stały garnizon powróci na Gotlandię, a w marcu przywrócono obowiązkową służbę wojskową dla mężczyzn i kobiet.

(ap.org)

Maciej Hypś, konflikty.pl