Szwecja może zostać pierwszym zagranicznym partnerem programu brytyjskiego myśliwca następnej generacji BAE Systems Tempest. Oficjalne potwierdzenie tych doniesień spodziewane jest podczas pokazów Royal International Air Tattoo, które odbędą się w dniach 19–21 lipca.

Obecny rząd Wielkiej Brytanii planuje przeznaczyć na wstępny etap prac nad Tempestem od 2 do 2,5 miliarda funtów. W programie uczestniczą już BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA i Leonardo UK. Londyn nie ukrywa, że aby nowy myśliwiec był opłacalny, konieczne jest pozyskanie partnerów zagranicznych. Tempest jest już oferowany Włochom i Indiom, a wśród potencjalnych partnerów wymienia się również Turcję i Japonię.

W obliczu bardziej asertywnie i ekspansywnie nastawionej Rosji Brytyjczycy prezentują Tempesta jako atrakcyjną opcję dla Szwecji. Chodzi tutaj o pozyskanie „czegoś większego niż Gripen” i zwiększenie potencjału szwedzkiego lotnictwa po roku 2040. Brytyjczycy nie ukrywają również, że liczą na udział w programie Saaba z jego bogatym doświadczeniem w branży lotniczej.

Pierwszy lot Tempesta ma się odbyć około roku 2035. Szwecja rozważa także dołączenie do francusko-niemieckiego programu FCAS, jednak rozmowy z Brytyjczykami mają być bardziej zaawansowane.

Zobacz też: Europejskie myśliwce przyszłości – razem czy osobno?

(defensenews.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl