Dzisiaj na mocy dekretu Szwecja uzna państwo palestyńskie. Skandynawski kraj stanie się tym samym pierwszym dużym państwem europejskim, które będzie respektować niezależność terytoriów okupowanych przez Izrael. Pomysł, który spotkał się z krytyką ze strony Stanów Zjednoczonych i rządu państwa żydowskiego, przedstawił premier Szwecji, Stefan Löfven, w manifeście socjaldemokratów wygłoszonym podczas exposé w październiku.

– Dzisiejszy krok będzie wkładem w lepszą przyszłość regionu pogrążonego w konflikcie. Stanowi to ważną odskocznię i lepszą pozycję negocjacyjną w drodze Palestyńczyków do samostanowienia – powiedziała szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Dagens Nyheter”. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas z zadowoleniem przyjął decyzję Sztokholmu, jak poinformował jego rzecznik, Nabil Abu Rudeina. Natomiast władze Izraela publicznie zaprotestowały przeciwko takiemu obrotowi sprawy, nazywając te posunięcia nieodpowiednimi.

(time.com; fot. Harry Pockets, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic; na zdjęciu brama w Bil’in na Zachodnim Brzegu, stanowiąca jedyne przejście w ogrodzeniu oddzielającym palestyńską wioskę od pól uprawnych)