Szwecja zamówiła dwadzieścia cztery systemy artyleryjskie Archer, które pierwotnie miały być przeznaczone dla Norwegii. Wartość kontraktu to 53 miliony dolarów.

System Archer był opracowywany wspólnie prze Szwecję i Norwegię i w 2010 roku BAE Systems zawarł kontrakt na dostawę dwudziestu czterech haubic do każdego z tych krajów. W imieniu obu kupców, kontrakt został zawarty przez Szwedzką Administrację Zasobów Obronnych. Jednak w 2013 roku Norwegia wycofała się z tego programu pozostawiając Szwedów z zamówieniem na zbyt dużą liczbę Archerów.

Zgodnie z planem ogłoszonym 20 września Szwecja rzeczywiście zakupi nadliczbowe haubice, ale żadna z nich nie wejdzie do służby. Dwanaście zostanie skierowanych od razu do magazynów, a kolejnych dwanaście Szwecja ma nadzieję sprzedać odbiorcy zagranicznemu, ale nie padły żadne deklaracje, kto mógłby nim zostać.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist określił ten krok jako dalsze wzmocnienie szwedzkiej artylerii w obliczu narastającego napięcia międzynarodowego, które powoduje konieczność wzmocnienia możliwości obronnych kraju.

(janes.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl