Przedstawiciele szwedzkiego rządu przedstawili Chorwacji formalną propozycję sprzedaży dwunastu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS 39C/D Gripen. Chorwacja od dawna poszukuje nowoczesnych myśliwców, które mają zastąpić w tamtejszych siłach powietrznych samoloty MiG-21.

Ofertę złożono za pośrednictwem agencji do spraw zamówień obronnych (Försvarets materielverk) i ambasady Szwecji w Chorwacji. Równocześnie z propozycją sprzedaży myśliwców Saab zaoferował możliwość długotrwałej współpracy z lokalnym przemysłem zbrojeniowym. Dodatkową korzyścią z pozyskania Gripenów C/D byłaby możliwość współpracy regionalnej z Czechami i Węgrami, które również używają myśliwców tego typu.

– Szwecja i Saab oferują Chorwacji kompleksowe, długookresowe rozwiązanie dla obrony państwa, jego granic i obywateli – powiedział wiceprezes Saaba Jonas Hjelm. – Jeśli Chorwacja przyjmie naszą ofertę, jesteśmy gotowi do transferu wiedzy i technologii w celu utworzenia w tym państwie centrum serwisowego, które wygeneruje około 500 miejsc pracy.

Chociaż Gripen w wersji C/D nie jest najnowszym samolotem produkowanym przez Saaba (jest nim Gripen E), pozostaje nowoczesnym myśliwcem wielozadaniowym zdolnym do wypełniania wszystkich zadań stawianych samolotom tej klasy. Jest w pełni kompatybilny z systemami i uzbrojeniem państw NATO. Co szczególnie ważne dla Chorwacji, Gripen C/D przenosi pociski przeciwokrętowe RBS15, które stanowią uzbrojenie również okrętów chorwackiej marynarki wojennej.

Saab już wcześniej informował, że mimo wdrożenia do produkcji Gripena E produkcja nowych myśliwców w wersji C/D zostanie utrzymana. Ma to być propozycja niedroga, ale o dużych możliwościach, skierowana do państw, które nie potrzebują najnowocześniejszych – a co za tym idzie, także najdroższych – myśliwców.

Zobacz też: Malawi: Wojsko tłumi zamieszki w centrum kraju

(Informacja prasowa)

Saab