Göran Mårtensson, dyrektor generalny szwedzkiej agencji zamówień wojskowych FMV (Försvarets Materielverk), poinformował, że dostarczono pierwsze cztery bojowe wozy piechoty CV 90 wyposażone dwulufowe moździerze automatyczne Mjölner kalibru 120 milimetrów. Dostawcą jest HB Utveckling AB, spółka joint venture BAE Systems Bofors AB i BAE Systems Hägglunds AB.

Pojazdy w wojskach lądowych noszą oznaczenie Granatkastaranscarband 90 (Grkpbv90). Są to cztery egzemplarze przedseryjne, które szwedzcy żołnierze wykorzystają do testów i szkoleń. Będą materiałem, który posłuży do wyciągnięcia wniosków i wprowadzenia ewentualnych poprawek.

Seryjne pojazdy trafią do odbiorcy w sierpniu 2019 roku, zgodnie z postanowieniami kontraktu z grudnia 2016 roku. Wszystkie wozy pojawią się w służbie do końca 2020 roku. Do każdego z pięciu batalionów zmechanizowanych wyposażonych w pojazdy CV9040 trafi po osiem Grkpbv90.

Mają one wzmocnić tamtejsze plutony artylerii, w szczególności, jak zapewnia producent, dzięki większej sile ognia i lepszej mobilności. Wyposażone są w system nawigacji POS2. Każdy moździerz samobieżny będzie obsługiwany przez przegubowy transporter opancerzony o trakcji gąsienicowej Bv 206, którego zadaniem będzie transport dodatkowej amunicji.

Grkpbv90 będą wchodzić w skład plutonów artylerii batalionów zmechanizowanych. Jak podaje producent, mają one zapewnić znacznie większą siłę ognia i lepszą mobilność. Plutony wyposażone w moździerze holowane przegrupowują się w około dziesięć minut, zaś Grkpbv90 ma wykonywać te zadania w ciągu dwóch minut i będzie zdolny do zmiany pozycji w minutę po wystrzeleniu ostatniego pocisku.

Zobacz też: Saab prezentuje nową wersję RBS15

(defense-aerospace.com)

materiały prasowe BAE Systems