BAE Systems Hägglunds poinformowało, że wojska lądowe Szwecji odbiorą cztery dwulufowe automatyczne samobieżne moździerze Granatkastaranscarband 90 (oznaczenie lokalne Mjölnera) kalibru 120 milimetrów jeszcze w tym miesiącu. Będą to pierwsze wozy seryjne, które produkowane są w zakładach BAE Systems Hägglunds. Wkrótce po zrealizowaniu pierwszej dostawy moździerze będą gotowe do przyjęcia do służby.

Zgodnie z postanowieniami kontraktu z grudnia 2016 roku wojska lądowe odbiorą łącznie czterdzieści seryjnych pojazdów tego typu. Pierwsze cztery – z serii testowej – przekazano na wyposażenie wojsk lądowych w lutym. Wozy posłużyły do testów, w tym mobilności i ogniowych, w terenie, a następnie do wprowadzenia niezbędnych ulepszeń. Stały się one również platformą szkoleniową dla żołnierzy.

Dostawca – HB Utveckling AB, spółka joint venture BAE Systems Bofors AB i BAE Systems Hägglunds AB – zapewnia, że mechanizm odprzodowego systemu ładowania zapewnia szybkie i niezawodne załadowanie pocisków do obu luf we wszystkich sytuacjach bojowych. Moździerz będzie zwalczać cele w azymucie do 60 stopni i będzie prowadzić ogień w elewacji od 45 do 83 stopni. Szwedzi nie zdecydowali się na zastosowanie kosztownego i skomplikowanego mechanizmu obrotowego wieży. Producent zapewnia, że Mjölnera można zintegrować każdym transporterem kołowym lub gąsienicowym.

Wszystkie wozy pojawią się w służbie do końca 2020 roku. Do każdego z pięciu batalionów zmechanizowanych wyposażonych w pojazdy CV9040 trafi po osiem Grkpbv90.

Dzięki większej sile ognia i lepszej mobilności moździerze wzmocnią tamtejsze plutony artylerii. Każdemu moździerzowi będzie towarzyszył przegubowy gąsienicowy transporter opancerzony Bv 206, którego zadaniem będzie transport dodatkowej amunicji.

Grkpbv90 będą wchodzić w skład plutonów artylerii batalionów zmechanizowanych. Plutony wyposażone w moździerze holowane przegrupowują się w mniej więcej dziesięć minut, zaś Grkpbv90 ma wykonywać te zadania w ciągu dwóch minut i będzie zdolny do zmiany pozycji w minutę po wystrzeleniu ostatniego pocisku.

Zobacz też: Szwecja rozmieszcza systemy przeciwlotnicze na Gotlandii

(informacja prasowa BAE Systems Hägglunds)

BAE Systems Hagglunds