Przedstawiciele szwedzkiego rządu oświadczyli, że pomimo zacieśniających się wzajemnych stosunków Szwecja nie planuje wstąpić do NATO. Minister spraw zagranicznych Margot Wallström oraz minister obrony Peter Hultqvist we wspólnym artykule napisali, że porzucenie przez Szwecję neutralności tylko wzmogłoby napięcie w regionie Bałtyku.

– Zmiana szwedzkiej doktryny obronnej byłaby odebrana jako dramatyczna i rewolucyjna. Miałoby to bezpośrednie przełożenie na sytuację bezpieczeństwa w naszej części Europy. Szwedzka neutralność jest pozytywnym wkładem w stabilność naszego regionu – piszą ministrowie.

Równocześnie szwedzki rząd opublikował raport na temat bezpieczeństwa, który został opracowany przy porozumieniu rządu oraz opozycji. Jako główne zagrożenie dla pokoju jest w nim wymieniona imiennie Rosja, a Szwecja w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego powinna blisko współpracować z innymi państwami. Jednocześnie napisano w nim, że przystąpienie Szwecji do NATO spowodowałoby kryzys dyplomatyczny w stosunkach z Rosją, ale z drugiej strony wzmocniłoby bezpieczeństwo Zachodu jako całości, a w przypadku Szwecji usunęłoby niepewność, co do sposobu reakcji Zachodu na ewentualną napaść na Szwecję.

(defense-aerospace.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)