We wtorek 7 listopada szwedzki rząd ogłosił, że rozpocznie negocjacje w sprawie pozyskania systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Plany kupna uzbrojenia tego rodzaju wynikają z porozumienia parlamentarnego z 2015 roku dotyczącego wzmocnienia zdolności obronnych oraz propozycji Riksdagu w sprawie wyasygnowania środków na ten cel w budżecie obronnym na 2018 rok.

Negocjacje dotyczące nabycia Patriotów przez Sztokholm będą prowadzone przez rządową agencję FMV. Transakcja odbędzie się w trybie międzyrządowym. Najpierw Szwedzi wyślą za ocean zapytanie, a następnie otrzymają szczegółową ofertę sprzedaży systemu. Komunikat rządowy mówi, że wniosek do Waszyngtonu zostanie przekazany niezwłocznie, odpowiedzi zaś rząd spodziewa się już wiosną 2018 roku.

W tym samym czasie rządowi eksperci mają pracować nad szczegółami dotyczącymi harmonogramu i kosztów nabycia Patriotów. Ostateczną decyzję o pozyskaniu tych systemów rząd podejmie jeszcze w roku 2018. Tym samym wydaje się pewne, że w pokonanym polu pozostał system obrony powietrznej średniego zasięgu SAMP/T.

Obecnie najbardziej prawdopodobne jest to, że Szwedzi otrzymają zestawy w wariancie PDB-8, czyli takie jak Rumunia. Jeden zestaw będzie składał się z trzech wyrzutni, które zostaną uzbrojone w pociski GEM-T i PAC-3 MSE. Pozyskanie Patriotów ma Szwedów kosztować 1,2 miliarda dolarów.

Według wstępnych informacji początek dostaw zaplanowano na 2020 rok, a osiągnięcie gotowości operacyjnej przez cały system spodziewane jest pięć lat później. Patrioty w służbie mają zastąpić przestarzałe systemy Rb 97, czyli zmodernizowaną szwedzką odmianę Hawków.

Zobacz też: Izrael zestrzelił drona Hezbollahu za pomocą Patriota

(defensenews.com, nytimes.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl