Przez prawie miesiąc – od 12 listopada do 7 grudnia – piloci szwajcarskich sił powietrznych będą ćwiczyli w Szkocji loty nocne na myśliwcach F/A-18 Hornet. Na czas ćwiczeń bazą szwajcarskich myśliwców będzie Lossiemouth.

Manewry pod kryptonimem „Scotnight” są stałym i ważnym elementem doskonalenia szwajcarskich lotników. Do Wielkiej Brytanii udadzą się dwie zmiany pilotów i mechaników obejmujące łącznie czterdzieści osób personelu latającego i sto osób personelu naziemnego.

Głównym punktem ćwiczeń jest intensywne doskonalenia lotów nocą, a dla bardziej doświadczonych pilotów ćwiczenia są okazją do doskonalenia taktyki nocnych przechwyceń. W Szwajcarii nocne loty treningowe podlegają wielu ograniczeniom, na które składają się małe poligony, duża gęstość zaludnienia wymuszająca ograniczanie hałasu i duże natężenie cywilnego ruchu lotniczego. Na północy Szkocji ograniczeń jest znacznie mniej i można wykonywać loty w pełnym zakresie wysokości, również z szybkością naddźwiękową.

Główna strefa treningowa znajduje się nad Morzem Północnym w dużej odległości od brzegu. Ponadto baza Lossiemouth oferuje doskonałe zaplecze infrastrukturalne zarówno dla samolotów jak i personelu.

Zobacz też: Ruszył szwajcarski przetarg na myśliwce

(defense-aerospace.com, vbs.admin.ch)

Jim.van.de.Burgt via Wikimedia Commons