Odnaleziono wrak myśliwca F/A-18 Hornet, który wczoraj zaginął w Alpach. Trwają poszukiwania pilota, którego los pozostaje nieznany.

Myśliwiec zaginął w poniedziałek popołudniu w Alpach w centralnej części kraju. Natychmiast rozpoczęła się akcja poszukiwawcza z udziałem śmigłowców wojsk lądowych. Dzisiaj odnaleziono wrak samolotu, ale dotarcie do niego drogą lądową jest niemożliwe ze względu na trudne warunki pogodowe. Gdy warunki się poprawią, ratownicy górscy zostaną opuszczeni do wraku ze śmigłowców. Tymczasem kontynuowane są poszukiwania pilota.

We wtorek rano zamknięto przestrzeń powietrzną między kantonami Uri i Bern, a w poszukiwania zaangażowała się policja z Zurychu i dziewiętnastu ratowników górskich, którzy na piechotę przeszukują góry na wysokości ponad 3000 metrów.

Pilot wykonywał rutynowy lot treningowy w trudnych warunkach atmosferycznych. Wraz z drugą maszyną tego typu znajdował się w grubej warstwie chmur, gdy o godzinie 16.05 – cztery minuty po starcie z bazy Meiringen – utracono z nim kontakt.

Aktualizacja: Szwajcarskie wojska lotnicze podały, że pilot zginął.

(swissinfo.ch; fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)

Maciej Hypś, Konflikty.pl