Zgodnie z zapowiedziami szwajcarska minister obrony Viola Amherd powołała audytora, którego celem będzie zbadanie założeń programu modernizacji sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej „Air 2030”. Audytorem został Claude Nicollier – astrofizyk, były pilot wojskowy i astronauta. Do końca kwietnia ma on przedstawić w ministerstwie obrony analizę dotyczącą najlepszych środków obrony ludności przed zagrożeniami z powietrza.

Claude Nicollier urodził się w 1944 roku w Vevey. Po ukończeniu studiów w Lozannie i Genewie został fizykiem i astrofizykiem. Był także pilotem szwajcarskich sił powietrznych, a następnie linii lotniczych, a wreszcie – po ukończeniu brytyjskiej Empire Test Pilot’s School – pilotem doświadczalnym. W czasie kariery latał między innymi na Venomie, Hunterze, F-5 czy DC-9.

W 1978 roku został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do pierwszej grupy europejskich astronautów, którzy odbyli przeszkolenie w NASA. W latach 1992–1999 odbył cztery loty kosmiczne amerykańskimi wahadłowcami. W czasie ostatniego lotu wykonał ośmiogodzinny spacer kosmiczny, prowadząc prace serwisowe przy teleskopie Hubble’a.

Nicolliera wybrano z powodu wielkiego doświadczenia lotniczego oraz rozlicznych światowych kontaktów w świecie nauki, polityki i obrony. Audytor odpowiada bezpośrednio przed minister obrony i do czasu ukończenia zadania nie będzie się wypowiadał dla mediów. Ponieważ Nicollier jest bardzo przywiązany do szwajcarskiej idei narodu pod bronią i uważa, że każdy wedle swoich możliwości powinien na ochotnika uczestniczyć w przygotowaniu państwa do obrony, wynagrodzenie za sporządzenie analizy przekaże na cele charytatywne.

Zobacz też: Nowe szwajcarskie myśliwce coraz bliżej

(vbs.admin.ch, defense-aerospace.com)

NASA